23 Lut

Gmina Stanin – podstawowe informacje

Co przede wszystkim powinno się wiedzieć o gminie Stanin?

W gminie Stanin jest prawie dwa tysiące  gospodarstw, najczęściej o niewielkim areale, prowadzonych przez rodziny, indywidualnych , więc jest to głównie, jakby nie patrząc, gmina rolnicza. Dominuje hodowla świń i krów mlecznych, oraz uprawa kartofli. Powierzchnia terenów rolnych to prawie jedenaście tysięcy hektarów i jest to powyżej osiemdziesiąt procent terenu gminy Stanin.

Geograficznie Stanin leży głównie na Równinie Łukowskiej i Wysoczyźnie Żelechowskiej. Składa się z dwudziestu dziewięciu wiosek rozrzuconych raczej geometrycznie . W Gminie Stanin znajduje się dość mało roślinności leśnej, gdyż cała ich obszarowa powierzchnia zajmuje raptem tylko jakieś 17%| obszaru gminy.

W 2012 roku wybudowano zespół boisk sportowych w Kosutach, gdzie znajduje się tu miejsce do siatkówki i gry w koszykówkę, boisko do futbolu, małe boisko ze syntetyczną trawą, a także szatnie. Dobre oświetlenie pozwala na korzystanie również gdy zapadnie zmrok.

W samym środku Stanina stworzono unowocześnione Centrum Społeczno-Kulturalne, do wykorzystania też jako sala do szkoleń i konferencji.

Przez gminę Stanin przepływają 2 rzeczki, a raczej strumyki: Bystrzyca i Wilkojadka. Całkiem niedawno została wybudowana oczyszczalnia ścieków, i wysypisko odpadów, co było wręcz nieodzowne no i istotnie poprawia ekologię na tym obszarze.

Zlokalizowana w północno zachodniej lubelszczyźnie gmina Stanin graniczy od wschodniej strony graniczy z gminą Łuków, natomiast od zachodu z gminą Wola Mysłowska a także Stoczek Łukowski, a ze strony południowej z gminą Krzywda i Wojcieszków.

Koło Stanina znajduje się zespół dworsko-zamkowy z 17 wieku, przychodnia, filia banku, kościół ze strzelistymi wieżami, rozbudowany kompleks szkolny, w tym szkoła podstawowa, gimnazjum no i liceum na podbudowie szkoły zawodowej.

 

Leave a Reply

© 2017 Łuków dla (inteligentnych) konsumentów

Directory Online directory | New catalogue
LinkDock.com You found linkdock.com, so will your customers. It's a great label for your website and will help you define your identity on the Web.